A1 Elephant walk 3 x 5 reps
A2 Waiters walk 3 x 10-20 m/arm m vändningar
B Press 5 x 4-6 reps/arm
+
5 varv med 2 kbs
10 Svingar
10 Front böj
10 Push press
10 Burpees
Efter kort allmän uppvärmning så låtsas vi vara elefanter och kypare och känner oss förhoppningsvis uppmjukade efter det. Pressar på B-del kan gärna göras med 2 kettle bells, vi gillar våra kettle bells om ni inte märkt det! Tycker man att det är för krångligt med 2 kettle bells i avslutningen så kör med 1 kettle bell och då 10/10 med 1h-press. God morgon!
Tänkte fel idag. Slut på kb så jag testade med 2*20kg. Jag kan ju nästan inte få upp en kula på 40 kg så hur trodde jag att jag skulle kunna svinga 2 otympliga klot.
Körde resten med 1*20kg. Första varvet blev väldigt konstigt och inte fullständigt. Klar med den här korta (det var vad Andreas sa i alla fall) utmaningen på ca 19 min.
Måste vara nytt pers på B: 3*24 på vänster hand och 5*24 på höger.
Hahaha, du kanske var lite morgontrött? Allt är relativt och går man på tunga vikter så kan det ta tid, grymt jobbat med pressen och grattis till pers! 🙂
Nä tyvärr var jag nog bara dum i huvudet… eller övermodig 😉
Hittar inget kb-presspers men pers på strikt press med stång är 1*47,5 så det här känns bra.
Grattis till perset!
Ber om ursäkt för att jag inte avanmälde mig imorse. Blev en sån där morgon när inget går som tänkt. Får bli två pass uppe i Gävle i helgen istället…
Väl kämpat ni andra!
Vi saknade dig i morse Mats 🙂
Jag saknade er också!
Tur att vi byggt ihop ett gym där uppe, kanonbra att ha prylar på olika ställen, ökar träningsmöjligheterna! 🙂
Måste dessvärre avboka lördagens pass och nästa veckas onsdagspass. De var fulla innan, så passa på ni som vill köra men inte fått plats tidigare!!
Tack för ett strålande morgonpass!! Nu ska jag iväg till gymmet och köra gårdagens pass…:)
Kör hårt Sanna, representera CFUA! 🙂
Tror att jag blev lite trött i axlarna av dagens pass. Ådrog mig nämligen ett sår i pannan genom att slå mig själv med duschmunstycket efter träningen.
Full effort is full victory!