DAG 8 – Uppsamlingsdag

  • STYRKA & TEKNIK – ca 35 min

    A-del samt teknik från en B-del från de senaste 3 träningsdagarna

    [Det går bra att ta lite mer tid till A-del idag samt att själv börja med B-del om du känner dig bekväm med hur den utförs. Men annars så kommer Dagens tränare rekommendera när det är dags att öva teknik]

  • TEAM – I lag om 2 – ca 25 min

    15 min amrap av en jobbar en vilar

    40 Kb/Db Power Clean eller Slam ball till bröst
    20+20 m Kb/Db/Sb carry anyhow eller 20 On the spot High Knee March med KB/SB anyhow
    30 Db Hang Squat Clean eller med Slam Ball
    20+20 m Carry eller OTSHNM
    20 Thrusters eller med Slam ball (med släpp)
    20+20 m Carry eller OTSHNM

    OBS – På minut: 0-3-6-9-12 så gör båda 100 m löpning eller 30-40 Jumping Jacks eller Hopprep
    [börja igen där ni slutade]

På Uppsamlingsdagen så tittar vi tillbaka till både vad vi gjort för A-delar och B-delar. Från B-delarna tar vi med oss den TEKNIK vi övat på.

Upplägget för vilken dag som har vilket fokus hittar ni här: https://www.crossfituppsala.se/grovplanering/

Om det är så att du inte tränar Dagens pass så rekommenderas att du övar några skills som du hittar här: https://www.crossfituppsala.se/category/utmaningar/ eller så tar du inspiration från HEMMATRÄNINGEN och dessa pass hittar du via länkarna under Grovplaneringen (följ länken ovan).