Rodd from hell!


Efter två vilodagar var äntligen dags för en träningsdate med maken. Martin hade satt ihop ett pass åt mig för dagen bestående av:

A1. 5×4-6 marklyft: 6x60kg, 6x70kg, 6x75kg, 6x80kg, 4x85kg.
vila 10 sek
A2. 5xAMRAP 26kg shoulder press: 12, 10, 8, 8, 7.
vila 10 sek
A3. 5xAMRAP pushups: 7, 7, 7, 7, 7.
vila 3 minuter

B. 3 varv av 500m rodd, 30 situps, 15 hip extensions. Om rodden går över 2:00 så gör 20 obrutna double unders.

Började träningen med uppvärmning på roddmaskinen och konstaterade rätt snabbt att jag skulle få vissa problem under B-delen. Fanns en viss risk för att få hoppa en del rep. Det var förvånansvärt gott om folk precis där jag ville hålla till idag och jag fick vänta ett tag innan jag kunde köra igång med passet. När jag väl fick mitt utrymme och kunde köra igång gick det riktigt bra.

Marklyften fungerade ungefär som jag trott innan, axelpressarna gick MYCKET bättre än jag hade kunnat förutspå och armhävningarna var en liten aningen lättare även om de fortfarande kändes tunga. Överkroppstyrka är inte vad jag är känd för… Men jag hade nog kunnat lura rätt många sådär direkt efter. Vilka jävla armar!!! :D Uppumpade till max.

På grund av väntetiden innan innan styrkan fick jag lite tidsbrist och bestämde mig för att köra bara 2 varv på B-delen. Lite lätt nervös för om jag skulle lyckas ta mig under 2 minutersgränsen i rodden satte jag mig till rätta och drog igång. Första varvet blev lyckat. 500 meter rodd var avklarad på 1:57…Viss, om än minimal, marginal och hade jag inte varit så fruktansvärt trött hade jag säkert varit lättad. Efter situps och hip extensions stod klockan på strax mer än 4 minuter.

Dags för varv 2. Kanske borde jag ha pustat ut ett litet tag, men jag hade ju brådis tillbaka till jobbet så, nej. Jag drog igång andra varvet och fick astma, varpå jag började skämmas över hur jag lät och lovade mig själv att aldrig mer ro på Friskis & Svettis. Efter ungefär 300 meter kroknade jag helt och var mycket nära att lägga av. Jag höll ut och klockan stannade på 2:03… Fan!

Drog igenom situps och vilade mig igenom hip extensions för att sedan börja hoppa. Det gick jättebra, ända fram till hopp nr 18 av de 20 som skulle göras obrutna. Då valde repet att fastna i bänken. Det var inte mitt fel! Bara att börja om och tro det eller ej men samma sak upprepades en gång till! En mycket irriterad Linda letade rätt på ett bättre ställe att hoppa. Lyckades med 19 och missade alldeles på egen hand innan jag äntligen klarade 20 obrutna DUs. Klockan stannade på 11:53 och rösten har jag inte fått tillbaka än.


8 Kommentarer

  1. Bra pressar! Och marklyft! Det går bra nu!

  2. Bra pressar! Och marklyft! Det går bra nu!

  3. Bra jobbat, du är ju tokigt stark!

    Jag känner igen känslan på roddmaskinen, när jag ror på Fyrishov brukar jag ha pensionärer som vaggar sig själva till sömns till höger och vänster.

  4. Bra jobbat, du är ju tokigt stark!

    Jag känner igen känslan på roddmaskinen, när jag ror på Fyrishov brukar jag ha pensionärer som vaggar sig själva till sömns till höger och vänster.

  5. Bra pressat Linda, bokstavligen! Men hade jag varit du så hade jag läst det finstilta och sett ”Bänk-klausulen” dvs fastnar man i en bänk och har bråttom tillbaka till jobbet så är det ok att skita i obrutenhet.

  6. Bra pressat Linda, bokstavligen! Men hade jag varit du så hade jag läst det finstilta och sett ”Bänk-klausulen” dvs fastnar man i en bänk och har bråttom tillbaka till jobbet så är det ok att skita i obrutenhet.

  7. Linda

    Tack!

    Sven: Jo man känner sig lite dum när man börjar efter de andra, slutar före och drar ungefär dubbelt så fort som de andra. Bara för att bli helt slut och dessutom låta som om man håller på att dö… Hur smart framstår man då? :)

    Björn: Fan att jag missade den klausulen!!! Måste ha varit väldigt finstilt… :) Den kanske hade stått i större bokstäver om inte Martin varit på plats? Eller lite frustration är nog bara bra för karaktären.

  8. Linda

    Tack!

    Sven: Jo man känner sig lite dum när man börjar efter de andra, slutar före och drar ungefär dubbelt så fort som de andra. Bara för att bli helt slut och dessutom låta som om man håller på att dö… Hur smart framstår man då? :)

    Björn: Fan att jag missade den klausulen!!! Måste ha varit väldigt finstilt… :) Den kanske hade stått i större bokstäver om inte Martin varit på plats? Eller lite frustration är nog bara bra för karaktären.

Lämna ett svar


Premium Wordpress Themes