Så var det dags! Efter en fruktansvärd dag av vila så fick jag äntligen träna igen. Nu var det dags att testa på ett OPT-pass och se hur man känner för hans programmering.
Följande pass skulle övervinnas (samma som martin körde den 27e):
A1. OHS med 4 sekunder neråt, 2 sekunder i botten, max hastighet uppåt, 1 sekund vila i toppen. 4 set på 4-6 reps.
A2. L Pull Ups @ med 2 sekunder uppåt, en sekund i toppen, 2 sekunder neråt och 1 sekund vila i L-hang. amrap 4 sets.
B. DB ”Split Squat”, 3 sekunder neråt, 1 sekund i botten, 3 sekunder uppåt och en sekund i toppen. 6-9 reps / ben, 3 sets.
C. 100 GHD Sit ups for time
A1/A2 varvas. OHS’en gick jättebra! Det var ASS to the GRASS som gäller. Jag gick i botten, så botten som jag kunde gå och det var nog nästan en decimeter under parallellt, om inte ännu mer. Tungt men jag fick upp 60 kg på första varvet, 6 reps, 62.5 andra varvet på 6 reps, 65 på tredje och fjärde, 6/8 reps. Kunde nog ha slängt på lite mer. Kände mig riktigt stark fastän händerna gjorde ont av att hålla vikten. Jag vill testa 1RM OHS nu, tror jag kan PR’a ganska gårt på det. OHS är flåsigare än vad man tror, jag var fortfarande anfådd när jag skulle sätta igång med L-pullups.
L Pull Ups gjorde jag 4-4-3-3 av. Tungt, jobbigt – speciellt för greppet men även för överkropp och buk. Kul!
DB split squats var riktigt riktigt tungt för händerna, jag tappade faktiskt hantlarna ett par gånger. Nåja, 27.5kgx2 första två ronderna och sen 22.5 kg på andra och tredje. 4/4/6/6 reps.
Sist men absolut inte minst. Situpsen for time. Fanns ingen GHD-bänk på Nautilus (iaf vad jag kunde hitta) så jag hittade en incline-bench med stöd för underbenen där jag kunde ha ungefär 30 graders lutning. Det var tungt och alldeles lagomt, de första 50 gick hyffsat obrutet och sen blev det att muskla sig igenom en efter en efter en efter en. 5 minuter och 1 sekund tog det. Känner redan hur min mage kommer att gnälla som satan imorgon.
Jätteroligt pass och jag blir som vanligt sugen på mer, mer och ännu mer. Imorgon ska jag göra nästa pass men vettifan var… kanske blir det FlexGym som inte är så långt bort ifrån mig – de har rätt okej lokaler.
Käkade en fusklunch idag som innehöll potatis – hade inte orkat fixxa låda igår så då blev det sådär… dåligt.
Inga bilder idag, tyvvär!
Tags: kort metcon, styrka


Starkt jobbat, L-pullups låter helt overkligt för en vanlig dödlig som mig!
Synd på potatisen, man måste ju spara kolhydraterna till öl
Jag tyckte inte djup eller vikt var värst med OHSQ, utan tempot. 4 sek ner är långsamt. Och två sekunder i botten. Det är minst 6 sekunder med spänning i kroppen per lyft. Mycket syreskuld blir det.
Bra jobbat!
Jaaa och sen upp tog väl nästan en sekund och sen får man bara stanna 1 sekund i toppen så då hinner man ju bara ta om andetaget! Tungt var det! Djuuuriskt. Det blev några vrål där på sista repsen men jag ville verkligen bara göra ”en till”… så länge det bara går.